To, čo vlastne konšpirácie, hoaxy a dezinformácie sú, sa dozviete v tomto článku. Ako sa teda ale dokážeme pred týmito hrozbami chrániť? Nižšie sme v jednotlivých krokoch zhrnuli to, ako najmä pomocou kritického myslenia dokážete odhaliť pochybné informácie.

Stiahnite si naše rozšírenie Antivýtrus

Rozšírenie Antivýtrus vás upozorní na potenciálne dezinformácie, konšpirácie a hoaxy z hlavných dezinformačných webov na Slovensku a v Česku.

Ušetrite čas hľadaním, či je daná informácia vierohodná.

Keďže Antivýtrus vás zatiaľ upozorňuje iba na klamlivé a zavádzajúce informácie z najväčších konšpiračných webov, musíte si stále dávať pozor na dezinformácie, ktoré sa šíria na iných webových stránkach alebo na sociálnych sieťach, napr. v uzavretých skupinách alebo priamo zo súkromných profilov.


Pozerajte sa na zdroj informácie

Overenie faktov je pomerne zdĺhavá práca, ale overiť si zdroj sa dá rýchlejšie. Všímajte si zdroj, aj ak zdieľa príspevok niekto z vašej rodiny alebo priateľov. Pozrite sa tiež, na aké iné zdroje (ak vôbec) sa daný článok odvoláva. Sú argumenty niečím podložené alebo ide skôr o názor daného človeka?

Dokázali by ste sa zaručiť za dané informácie?

Ak sa jedná o jednotlivca, ktorý šíri ,,utajené” informácie, spýtajte sa sami seba: Je to reálny odborník, ktorý by sa teoreticky mohol k týmto informáciám dostať alebo sa jedná len o samozvaného “experta”? Informácie typu “jedna pani povedala” nepovažujte za dôveryhodné.

Už jednoduché vyhľadanie zdroja (periodika, stránky, osoby) napr. na Google alebo na danej sociálnej sieti vám môže ponúknuť nejaké základné informácie o tom, či sa jedná o relevantný zdroj.


Overte si webovú stránku alebo účet na sociálnej sieti, ktorý šíri dané informácie

Na sociálnych sieťach ako Facebook si skontrolujte účet, ktorý zdieľa danú informáciu. Pozrite sa na ich zverejnené informácie, na ich ďalšie príspevky či fotky, a hľadajte veci, ktoré môžu byť podozrivé. Vytvárajú si svoj vlastný obsah alebo skôr zdieľajú informácie z iných zdrojov? Zdieľajú príspevky príliš často?

Máte istotu, že daný autor existuje a že sa za menom neskrýva niekto iný?

Ak sa jedná o webové stránky, všímajte si, kto je autorom článkov, či je na stránke zverejnený relevantný kontakt, na ktorý sa môžete obrátiť alebo čo o danej stránke hovoria iné stránky na internete. Ak sú všetky informácie nejasné alebo anonymné, pravdepodobne sa nejedná o hodnoverný zdroj.


Ak vás zaujíma, či je informácia pravdivá, môžete si ju overiť v dôveryhodných zdrojoch

Existuje viacero spôsobov, ako môžete zistiť, ktorým zdrojom môžete dôverovať. Na hlavné konšpiračné slovenské a české médiá vás po nainštalovaní upozorní naše rozšírenie Antivýtrus. Polícia SR sa tiež venuje vyvracaniu najväčších hoaxov na internete, a preto stojí za to, sledovať ich stránku pravidelne. Ak čítate správy v angličtine, zahraničné relevantné média hodnotí napr. NewsGuard. Takzvané fact-checkerské stránky ako Demagog.sk, Snopes.com, Factcheck.org a BBC Reality Check sa venujú overovaniu informácií zdieľaných cez internetové portály alebo priamo od politikov. Rýchlym vyhľadávaním na Googli sa tiež dá zistiť, ktorý zdroj je dôveryhodný. Vyberte si jednoducho, čo vám v danej chvíli vyhovuje.


Pozorne si prehliadnite fotky a videá

V súčasnosti je vizuálna komunikácia omnoho populárnejšia, a preto často natrafíte aj na dezinformáciu, ktorá odkazuje na fotografiu alebo videozáznam, ktorý má imitovať dôkaz. Pozrite si fotku zblízka a hľadajte na nej podozrivé detaily ako napr. meno ulice, obchodu, evidenčné číslo vozidiel, ktoré nekorešpondujú s tým, čo sa snaží dezinformácia “preukázať” danou fotografiou alebo videom. Väčšinou sa jedná o iné miesto, obdobie alebo situáciu.

Máte istotu, že fotka alebo video je pravé a nebolo dodatočne upravené?

Na platformách ako Google, Bing, Yandex a TinEye je možné si overiť, kedy sa daná fotografia objavila na internete prvýkrát. Tým si môžete potvrdiť, či bola nejakým spôsobom zmanipulovaná.


Buďte ostražití a pýtajte sa sami seba:

  • Prekypujú informácie emóciami alebo dramatickými senzáciami? Ľudia zmietaní emóciami nerozmýšľajú vždy racionálne a veľa konšpirátorov to zneužíva. V príspevkoch sa často objavuje veta ako: “Zdieľajte, kým nezmažú”. Ak vo vás príspevok vyvoláva silné emócie, nezdieľajte ho hneď. Nechajte si pár minút na rozmyslenie a upokojenie emócií pred tým, ako informáciu posuniete ďalej svojím priateľom a blízkym.
  • Poskytuje informácia jednoduché vysvetlenia na zložité procesy ako sú vojny, pandémie, 5G? Komplexné situácie, ktoré sa nedajú vysvetliť pár vetami, sú zväčša vysvetľované ako súčasť veľkej konšpirácie. V skutočnosti nevieme dopredu predvídať, čo spraví niekoľko tisíc ľudí, na čom tieto konšpirácie padajú. Pri veľmi jednoduchých vysvetleniach buďte radšej prezieraví.
  • Kto je za rozkošnými príspevkami so zvieratami alebo za meme-čkami? Dezinformácie môžu využívať aj fotky s takmer nevinným obsahom ako napr. obrázky so zvieratami alebo meme. Ich cieľom je často zlepšiť postavenie stránky alebo profilu tým, že ich príspevky budú ľudia lajkovať a zdieľať. Ich lepšie hodnotenie na stránke a viac priateľov či followerov (sledovateľov) im zabezpečí väčšiu kredibilitu, ktorú potom zneužívajú na šírenie dezinformácií. Snažte sa preto obmedziť podporovanie obsahu od ľudí, ktorých nepoznáte.

Našli ste v texte chybu? Napíšte nám na [email protected].

Viac o tejto téme sa môžete dočítať tu: